نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین مطالبات خود از رئیس جمهور را در سفر به استان تشریح کردند.

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ، رئیس‌جمهور میهمان کرمانی‌هاست اما قطعا این میهمانی آن هم همزمان با آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب باید دستاوردی بس بزرگ برای مردم دیار کریمان داشته باشد، مردمانی ولایتمدار، شهیدپرور و صبوری که در تمام عرصه‌های انقلاب اسلامی پیشگام، بی‌نظیر و حماسه‌ساز بودند.

در آستانه سفر رئیس جمهور به استان قطعا باید نگاهی بیندازیم به کارنامه دولت در سفر قبلی خود به استان کرمان که حدود دو سال گذشته انجام شد و اینکه مردم هر نقطه از این استان پهناور خواسته‌هایی از دولت دارند که در این راستا خبرنگزاری فارس با تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس گفت‌و‌گو کرد و برخی از این مطالبات مطرح شد.

*افزایش اختیارات در مجموعه مدیریتی استان را می‌خواهیم/ضعف مدیریتی در شرکت‌هایی مانند مس

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان کرمان اظهار داشت: یکی از موضوعات کلان مطرح در کرمان، وضعیت اشتغال استان است که با وجود اقدامات صورت گرفته اما نیازمند پیگیری‌های جدی‌تری در این زمینه هستیم.

وی ضرورت حمایت دولت از رویکرد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: کرمان به عنوان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی مطرح است، پس باید با استان‌های دیگر تفاوتی داشته باشد.

پورابراهیمی افزود: تنها با یک نامگذاری مشکلات برطرف نمی‌شود، بلکه باید به صورت محتوایی کار صورت گیرد، لذا افزایش اختیارات در مجموعه مدیریتی استان را می‌خواهیم که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گرفته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رفع مشکل منابع آبی استان کرمان را از دیگر ضروریات برشمرد و گفت: کرمان سال‌های متمادی دچار خشکسالی است و این مسأله، بخش‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده است که باید سریع‌تر در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت‌های بخش صنعت درخواست حتمی از دولت داریم، شرکت‌های مانند مس در کرمان مشکل اساسی دارند که به نظر می‌رسد به ضعف مدیریتی در آنها مربوط می‌شود.

پورابراهیمی اظهار داشت: در حالی که بسیاری از شرکت‌های صنعتی در کشور رشد قابل توجهی داشته‌اند، اما شرکت مس با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبه‌رو بوده که نشان از ضعف مدیریتی است و به زودی تصمیم‌گیری در این زمینه خواهد شد.

**۹ مطالبه مهم زاهدی از رئیس‌جمهور

بنا بر اعلام روابط عمومی دفتر محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، توسعه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای استان کرمان به‌ویژه مسیر ترانزیت راور – دیهوک، کاهش مالیات اصناف و بازاریان، توسعه زیرساخت‌های صادرات محصولات کشاورزی استان به‌ویژه در مناطق جنوب از جمله بم و جیرفت، ساماندهی اتباع بیگانه غیر مجاز و کمک به شهرداری کرمان برای اتمام پروژه‌های شهری و احیای بافت فرسوده کرمان از مهم‌ترین مطالبات زاهدی از دولتمردان است.

رسیدگی به وضعیت خدمات بیمه‌ای و رفاهی کارکنان و کارگران بازنشسته ذوب آهن، تخصیص کامل بودجه ورزش استان به‌منظور اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، تکمیل واحدهای مسکن مهر و حمایت از پیمانکاران و تزریق نقدینگی به واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی نیز به‌عنوان دیگر مطالبات زاهدی از رئیس جمهور مطرح شد.

**تمام مصوبات سفر قبلی اجرایی نشده است

نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس با اشاره به اینکه در سفر قبلی هیأت دولت به استان برخی از پروژه‌های مصوب انجام و برخی دیگر به اتمام نرسیده است، گفت: بازدید رئیس‌جمهور از مناطق زلزله‌زده کوهبنان قطعی است.

حسین امیری‌خامکانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان در آستانه سفر رئیس‌جمهور به استان کرمان در رابطه با مصوبات قبلی سفر ایشان و مطالبات حوزه انتخابیه خود از دولت اظهار داشت: مرسوم است که هیأت دولت در سفرهای استانی در رابطه با پروژه‌های ملی که به تأخیر افتاده است با تخصیص اعتبارات بیشتر کمک می‌کند تا این پروژه‌ها شتاب بیشتری به خود گیرد و به اتمام برسد.

نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس افزود: در سفر قبلی هیأت دولت به استان هم برخی از پروژه‌های مصوب انجام و برخی دیگر به اتمام نرسیده است البته باید در نظر بگیریم در فاصله دو سفر هیأت دولت با چالش‌هایی نیز روبه‌رو بوده است به‌عنوان مثال دولت با کمبود اعتبارات مواجهه و وضعیت دولت به شکلی شده است که اخیراً با پیمانکاران پروژه‌های عمرانی که در بودجه نیز تخصیص اعتبار شده‌اند با استفاده از اسناد خزانه تسویه حساب می‌کنند و یا تنها بخشی از مطالبات آنان را می‌پردازند اما اینکه چند درصد مصوبات سفر قبلی انجام شده است باید از مسؤولان اجرایی استان سؤال شود.

دستور رئیس جمهور به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات زلزله‌زدگان کوهبنان

امیری‌خامکانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مصوبه سفر قبلی ایشان مشخصاً در مورد شهرستان زرند و کوهبنان چه بوده است، عنوان داشت: پروژه آبرسانی در حوزه روستایی و شهری در زرند و جاده زرند به کوهبنان بود که در پیوست شماره ۱۹ قرار گرفت در این پیوست تعداد زیادی پروژه در تمام کشور است که به‌صورت موردی به آنان کمک می‌شود اما با وجودی که ماده ۱۸۰ هم در اختیار ما بود بخشی از پروژه جاده زرند به کوهبنان انجام شده و در بخش‌های زیر ساختی پیشرفت پروژه مناسب بوده اما هنوز به ۴۰ درصد نرسیده است و آبرسانی حوزه شرقی زرند به اتمام رسیده اما قسمت غربی آن در حال اجرا است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مشخصاً مطالبات حوزه انتخابیه خود را برشمرد و گفت: بحث اصلی که در شمال استان با آن گرفتار هستیم موضوع زلزله است و در حوزه انتخابیه بنده در کوهبنان اخیراً شاهد وقوع زلزله بودیم که با توجه به سردی هنوز اسکان موقت زلزله‌زدگان کامل انجام نشده و به اتمام نرسیده هر چند که تعدادی کانس در اختیار خانواده‌ها قرار گرفته اما درخواست ما افزایش تعداد کانکس‌ها است و هر چه زودتر بحث اسکان موقت اتمام یابد.

وی با اظهار خوشبختی از اینکه دولت سریعاً مصوبات اعتبارات بازسازی کوهبنان را تصویب کرد، افزود: پرداخت قسمی از این اعتبارات به بانک‌ها واگذار و تسهیلات به آن‌ها پرداخت شده و برخی واحدها که آواربرداری در آن‌ها به اتمام رسیده است بازسازی را شروع کردند.

امیری گفت: طبعاً از رئیس‌جمهور انتطار داریم طی دستوری به بانک‌ها ابلاغ کنند که هر چه زودتر تسهیلات را در اختیار مردم بگذارند و مبلغی که بلاعوض برای این موضوع پیش‌بینی شده است ابلاغ شود تا مردم تا زمستان سال آینده بازسازی خانه‌های خود را تکمیل کنند و در این زمینه نیاز به همکاری دوجانبه مردم و دولت داریم که تا زمستان سال آینده مردم به زندگی عادی خود برگردند.

نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس یادآور شد: در رابطه با زلزله سال گذشته زرند نیز تسهیلات با تأخیر و اخیراً ابلاغ شده است که در این زمینه هم باز کمک مردم و دولت را می‌طلبد اما تسهیلات بازسازی اماکن عمومی مثل بازار، ساختمان‌های دادگستری و… که در زلزله زرند آسیب دیدند هنوز ابلاغ نشده است و امیدواریم هرچه زودتر کمک‌های دولت برای بازسازی این اماکن نیز ابلاغ شود.

 آبرسانی در جنوب استان نیز نیازمند توجه بیشتر دولت

وی ادامه داد: پروژه بزرگراه کرمان – زرند طولانی شده است و امیدواریم در این سفر مطالبات پیمانکاران پرداخت شود تا شاهد اتمام این پروژه نیز باشیم.

امیری با اشاره به مطالبات کلی استان تصریح کرد: یکی از خواسته‌های اصلی مردم استان در این سفر این است که دولت با اعمال برنامه ویژه‌ای بحث زیرساخت‌ها در شمال استان یعنی در نقاط زلزله‌زده را جدی‌تر گرفته و آبرسانی در جنوب استان نیز نیازمند توجه بیشتر دولت است.

 رئیس مجمع نمایندگان استان سفر رئیس جمهور به نقاط زلزله‌زده کوهبنان را تا این لحظه قطعی دانست و در رابطه با خبر خوب به مردم این نقاط تصریح کرد: در برنامه بازدید رئیس‌جمهور از این نقاط مسؤولان ستاد بحران و بنیاد مسکن نیز ایشان را همراهی می‌کنند تا از نزدیک در جریان نحوه کمک‌رسانی، بازسازی و اسکان موقت مردم قرار بگیرند و تصمیم لازم برای کمک به مردم گرفته شود.

توقع بیشتر از وسع دولت فایده‌ای ندارد/مطالبه از رئیس‌جمهور در حوزه برق شهربابک 

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی گفت: در حد وسع امکانات دولت از رئیس‌جمهور متوقع هستیم و اگر بیشتر متوقع باشیم فایده ندارد.

علی اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به مصوبات سفر قبلی رئیس‌جمهور اظهار داشت: با توجه به اینکه استان کرمان پهناور و وسیع است و نقاط محروم و کمتر توسعه‌یافته به‌شکل گسترده‌ در آن وجود دارد در استان مشکلاتی در حوزه ‌آب، برق و گاز داریم که در این حوزه‌ها به اعتراف مقامات دولتی به نسبت بقیه استان‌های دیگر مشکلاتمان بیشتر است به‌عنوان مثال در بحث توسعه شبکه گازرسانی نسبت به بقیه استان‌ها توسعه مورد انتظار اتفاق نیفتاده است.

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مصوبات سفر قبلی رئیس‌جمهور که اجرایی نشده است، افزود: پروژه تنش آبی که آب از شهربابک به مناطقی همچون جورز، دهج و دهستان خَبر تقریباً ۵۰ الی ۶۰ درصد کار اجرایی شده است این مسئله اصلی بوده و کار طبق روال در حال ادامه است تا انجام شود.

اسدی با اشاره به اینکه مصوبات سفر قبلی هیأت دولت در شهرستان‌های دیگر تا مقداری که اطلاع دارم تا حدی پیشرفت داشته است، خاطرنشان کرد: اما در بخش‌های آب، برق و گازرسانی با مشکلاتی در استان کرمان مواجه و نسبت به بقیه استان‌ها عقب هستیم و امیدواریم با آمدن رئیس‌جمهور مشکلاتی که توسط مجمع نمایندگان و توسط استاندار بیان می‌شود با توجه به وسع و امکاناتی که دولت دارد بخشی از مشکلات استان برطرف شود.

وی در ادامه به مطالبه از رئیس‌جمهور در حوزه برق شهربابک اشاره کرد و گفت: در این شهرستان از نظر برق به کانال‌های پشتیبانی وصل نیستیم و فقط یک پست برق داریم در صورت اینکه خدای ناکرده مشکلی پیش بیاید برق شهربابک تا مدت زیادی قطع می‌شود هر چند که مسؤولان استان نیز در زمینه رفع این معضل قول مساعد دادند اما تاکنون در این راستا گامی برداشته نشده و نتوانستیم آن را رفع کنیم.

نماینده مردم شهربابک در مجلس تصریح کرد: در شهرستان شهربابک به‌دلیل بافت قدیمی شهر و لوله‌کشی فرسوده آن با هدر رفت آب مواجه هستیم اما به‌حمدالله در زمینه تأمین آب شرب در وضعیت مطلوبی قرار داریم و تا به آن حد در مضیقه نیستیم.

اسدی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به شهربابک سفر ندارند و بنده در جلسه شورای اداری استان مطالبات شهرستان را مطرح می‌کنم، خاطرنشان کرد: بنده به‌عنوان نماینده مجلس و تصویب بودجه جاری کشور در جریان امکانات مالی کشور مطلع هستیم و به همین دلیل مطالبات خود را از ایشان در حد وسع مالی دولت می‌توانیم مطرح کنیم و خارج از آن اگر مطالبه‌ای داشته باشیم، محقق نمی‌شود و فایده‌ای ندارد.

فارس

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :