نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت : یکی از وظایف مجلس بحث نظارت بر حسن اجرای قوانین است و تا حدودی توانسته آن را انجام دهد ولی این اقدامات  مجلس کافی نبوده و باید نظارت خود را در این موضوع بیشتر کند.

 

به گزارش کرمان۱۴۰۰ به نقل از  آرمان کرمان ؛ یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در کمپین مطالبه از خادمین ملت در فضای مجازی که به همت تعدادی از دانشجویان و دغدغه مندان مسائل کشوری برگزار شد به شرح زیر است :

 

*چگونه می شود در مسئولین تحمل مطالبه گری و در مردم جنبه ی مطالبه گری ایجاد کرد؟

 

 

 

کمالی پور : مطالبه گری حق همه مردم است و در آن جایی که احساس می شود مسئولین در حوزه عملکردی خودشان دچار مساحمه،سهل انگاری و بی تفاوتی شده اند هر یک از آحاد مردم حق دارند نسبت به حقوق خودشان مطالبه گری داشته باشند؛ این مطالبه گری جدای از تخریب ، از حرکت هایی می باشد که ممکن است در آموزه های دینی ما کاربرد نداشته باشد و هر کسی که می خواهد در نظام مقدس جمهوری اسلامی مقبول واقع شود در اولین گام باید نسبت به انتقادات سازنده ای که از او می شود و انتظاراتی که مردم دارند ،تحمل داشته باشد .

 

امروز در ابعاد مختلف مردم ما مطالباتی را دارند بنابراین مسئولین ما وظیفه دارند که نسبت به مطالبات مردم سعه صدر نشان دهند و نسبت به آن ها جامعه عمل بپوشانند و در صورت نداشتن توانایی برای انجام کاری به مردم اعلام نمایند که به چه علت نمی توانند آن را عملیاتی کنند .

 

 

به نظر بنده این از اصول منظم نظام مقدس  جمهوری اسلامی و از اصول دینی است که مسئولین باید پاسخگو سوالات و ابهاماتی باشند که از سوی مردم مطرح می شوند و باید با خونسردی کامل به ابهامات و تردیداتی که در ذهن مردم وجود دارد پاسخ دهند  .

 

 

 

*منظور از مطالبه‌گری اجتماعی حساس و پیگیری ‌بودن مردم نسبت به حقوق اجتماعی ‌شان  که در قوانین کشور تصریح و تاکید شده است ، چیست؟

 

 

کمالی پور : مردم در قبال نظام و دولت وظایفی دارند و نظام نیز متقابلا در قبال مردم دارای وظایفی می باشد و از آن جایی که مردم نیازهای ضروری خود را می خواهند در قالب مطالبه گری مطرح کنند شیوه های مختلفی در این زمینه وجود دارد .

 

 

حال اگر در حوزه قوه مجریه باشد قطعا قوه مجریه پاسخگو است و اگر در حوزه قوه قضائیه است، این قوه نیز باید پاسخگو باشد و در حوزه مقننه نیز مجلس باید پاسخگو باشد بنابراین به طور کلی به نوع خواسته و نیازهایی که مردم مطرح می کنند بستگی دارد و این مسئله هم پیش بینی شده است که مردم و مسئولین موظف هستند که به خواسته های مردم توجه کنند و این حساسیت را مردم باید با توجه به نیازهای خود تشخیص دهند و نمی شود از بیرون به مردم القا کرد که چه چیز اهمیت دارد و چه مسئله ای حساس و ضروری است چرا که این مردم هستند که باید تعیین کنند چه بحثی در حوزه مسائل اجتماعی حساسیت دارد و در حوزه کدامیک از قوای سه گانه است که مطالبه گری در همان حوزه انجام شود و در قانون هم این حق به مردم داده شده است که نسبت به حقوق خودشان مطالبه گر باشند .

 

 

*طبق مرقومه مقام معظم رهبری که در همایش ملی ارتقا سلامت نظام اداری و مقابله با فساد قرائت شد, سوالی به شرح زیر مطرح فرمودند:باتوجه به شرایط مناسب و امید بخشی که از لحاظ همدلی ، هماهنگی و هم فکری بین مسئولان امر وجود دارد, چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند؟حال اقدام مجلس برای پاسخگویی به این سوال چه بوده؟

 

 

کمالی پور : یکی از وظایف مجلس بحث نظارت بر حسن اجرای قوانین است و آن مسئله ای که در این حوزه به عهده مجلس  قرار دارد نظارت هایی است که انجام می شود و  شما نیز شاهد تحقیق و تفحص ها ، سوالات متعدد نمایندگان، استیضاح های نمایندگان در حوزه اجتماعی بوده اید و هر جایی که نمایندگان احساس کرده اند که قانون به نحو احسن و اکمل اجرا نمی شود و نقصی در اجرای قانون وجود دارد از اهرم های قانون به اختیار استفاده کردند.

 

 

آن چیزی که وظیفه مجلس در حوزه نظارت است اقداماتی می باشد که تا حدودی انجام شده است و به نظر بنده این اقدامات کافی نبوده و مجلس باید نظارت خود را در این موضوع بیشتر کند ولی در حد معقول مجلس اقدامات خود را که در حیطه وظایفش بوده انجام داده است و این آمادگی هم وجود دارد که مجلس باز بتواند در حوزه عملکر دی سایر قوای کشور در حوزه حسن اجرای قوانین نظارت بیشتری کند.

 

 

*عده ای معتقدند که مسئولین باوجود انتقادات بازهم کار خود را می کنند و طبق همین فلسفه فکری دست از انتقاد کشیده اند ، آیا انتقادهای ما تاثیری بر نحوه فعالیت مسئولین و اتفاقات دارد ؟

 

 

کمالی پور : من معتقد به این هستم که مردم نباید از این اعتقادات خسته شوند زیرا گرچه ممکن است به ظاهر بعضی ها فکر کنند که این اعتقادات اثر نمی گذارد اما این انتقادات در ماهیت اثر خود را خواهد گذاشت و مسئولین حواسشان جمع خواهد شد.
یکی از را ه های اساسی مطالبه گری مردم همین انتقادات سازنده است و مردم باید انتقاد کنند ، همان طور که مقام معظم رهبری هم در بحث تنفیذ حکم ریاست جمهوری به رئیس جمهور فرمودند که پذیرای انتقادات سازنده مردم باشند و این انتقادات را تحمل کنند بنابراین  این فصل الخطابی است برای همه ما که باب انتقاد سازنده را باز کنیم تا مردم بتوانند مطالبه گری خود را در این باب داشته باشند.

 

 

*تعدادی از دانشجویان دغدغه مند خواهان توقف قراردادهای ننگین هستیم و همچنین  برکناری افراد فاسد خواسته دیگر ماست ؛چگونه باید این خواسته های خود را مطالبه کنیم؟

 

 

کمالی پور : همان گونه که می دانیم اقداماتی که در حوزه قراردادها انجام می شود در حوزه عملیات اجرایی دولت است و دولت این کارها را انجام می دهد و مطمئنا چنان چه شما بزرگواران دغدغه هایی در این رابطه داشته باشید در قالب نامه ها و مطالباتی می توانید این موضوع را از رییس جمهور درخواست کنید و مجلس هم قطعا به خواسته های شما توجه خواهد داشت .

 

 

همانطور که در جریان بودید، وزیر نفت به مجلس آمدند توضیحاتی را ارائه کردند و همچنین دفتر مقام معظم رهبری نسبت به موضوع حساسیت نشان دادند و شما بزرگواران هم می توانید مراتب دغدغه خود را بر اساس مستندات و البته مستدل به رئیس جمهور و مجلس اعلام نمائید و قطعا انها نسبت به خواسته های شما بی تفاوت نخواهند بود.

 

 

* متأسفانه شهروندان جامعه ما بشدت دچار بی‌تفاوتی اجتماعی هستند و نسبت به مسائل و آسیب‌های اجتماعی هیچ گونه واکنشی از خود نشان نمی‌دهند که این نادیده انگاری نشان از میزان پایین مطالبه گری اجتماعی دارد؛حال این نادیده انگاری چطور باید درمان شود؟

 

 

کمالی پور : در پاسخ به این سوال من فکر می کنم که باید به زیربناهای فرهنگی ، اعتقادی و دینی خود توجه بیشتری کنیم زیرا هر جا که پایه های اعتقادی یک مردم و یک نظام قوی تر بوده است باعث شده که واکنش های مردم نسبت به ناهنجاری های اجتماعی بیشتر شود.

 

 

شاید ما در این مدت نتوانستیم زیر بناهای فرهنگی و اعتقادی جامعه را به نحو مطلوب قوی کنیم و شاید این بی تفاوتی ها ریشه در همین موارد داشته باشد والا جامعه مسلمان ، متدین و پویایی که در آن امر به معروف و نهی از منکر رواج دارد و در جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر رواج کامل داشته باشد قطعا بی تفاوتی نخواهد بود و ما باید به ریشه های فرهنگی ، دینی و مذهبی خودمان برگردیم و ببینیم در کجاها نقص وجود دارد تا این نواقص را برطرف نمائیم .

 

 

 

*باتوجه به معضلات فرهنگی موجود در جامعه ، شما برای احیای فرهنگی جامعه چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید ؟

 

 

کمالی پور : همان گونه که در سال های قبل مقام معظم رهبری از واژه تهاجم فرهنگی استفاده کردند ، دنیای استکبار برای این که ایران اسلامی ما را به زانو در بیاورد مسائل ضد ارزشی و ضد فرهنگی خود را وارد جامعه ما می کند و متاسفانه برخی از  ما نیز خواسته و یا ناخواسته از این فرهنگ ابتذال تبعیت می کنیم.

 

 

آن چیزی که می تواند باعث اعتدال فرهنگی ما شود توجه به ارزش های دینی و اسلامی است بنابراین من پیشنهاد می کنم که توجه اساسی جامعه را به ارزش های دینی خودمان که برگرفته از احکام مترقی از اسلام است سوق دهیم و شرایطی را ایجاد کنیم که جامعه در بستری قرار گیرد که دنبال فرهنگ اصیل اسلامی رود و متأسفانه برخی از مردم ما هم خواسته و یا ناخواسته به آن دامن می زنندو دچار آن می شوند .

 

 

 

* با وجود این که قانون اساسی در اصل  ۶۹ تصریح دارد که جلسات مجلس باید علنی بوده و به اطلاع مردم برسند، متاسفانه ارائه مشروح مذاکرات صحن علنی بعنوان حداقل چیزی که مجلس باید ارائه بدهد به شیوه ای کاملا سنتی و از طریق پخش زنده رادیویی و  روزنامه رسمی انجام میشود!

 

 

کمالی پور : غالب جلسات مجلس جلسات علنی می باشند مگر در مواردی که مقتضیات و مصالح کشور ایجاب می کند که جلسات به صورت مختصر غیر علنی برگزار شوند و این که جلسات مجلس از رادیو پخش می شوند و از سایر رسانه های دیگر پخش نمی شوند این خود دارای آیین نامه ای داخلی مجلس است که قابل تغییر می باشد که اگر مردم ما این نیاز را داشته باشند که علاوه بر رادیو از سیما هم پخش شود این امکان وجود دارد که ما بتوانیم مشروح مذاکرات مجلس را از طریق سیما هم پخش شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

 

 

 

*لازمه مطالبه گری آشنایی با اصول و راه های قانونی درست آن می باشد ! بهترین راه برای مطالبه گری چیست ؟

 

 

کمالی پور : من فکر می کنم که بهترین راه حل برای مطالبه گری مردم در قالب انتقادات سازنده و دادن راهکارهای لازم از طریق مبادی مربوطه نسبت به مجاری عمل کننده و اجراکننده می باشد ، کما این که اگر هر کسی بتواند در کنار انتقادات راه حل ها و پیشنهادهای لازم را برای بهبود و کیفیت کار بدهد آن موقع اثرگذار و مورد نظر مسئولین کشور واقع خواهد شد و انتقاد به تنهایی موثر است اما کارساز نیست .

 

 

اما اگر این انتقاد همراه با راه کار و راه حل و پیشنهاد می تواند اثر بیشتری را در جامعه داشته باشد و این هم بستگی به مردم دارد که از چه شیوه های برای مطالبه گری خودشان استفاده کنند و به نظر بنده بهترین شیوه همین انتقاد سازنده همراه با پیشنهاد و راهکارهای لازم برای عملیاتی و اجرایی شدن خواسته مردم است.

 

 

 

 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :