ایرانی ها انگلیس را با نام روباه پیر می شناسیم زیرا انگلیسی ها در هر جنایتی که بر علیه مردم ایران در طول تاریخ شکل گرفته است دست داشته اند و همواره طلبکارانه به دنبال فتنه انگیزی و آشوب علیه ایران اسلامی می باشند.

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ ایرانی ها انگلیس را با نام روباه پیر می شناسند زیرا انگلیسی ها در هر جنایتی که بر علیه مردم ایران در طول تاریخ شکل گرفته است دست داشته اند و همواره طلبکارانه به دنبال فتنه انگیزی و آشوب علیه ایران اسلامی می باشند.

انگلیس به دنبال تحولات جهانی در قرون نوزدهم و بیستم میلادی و توسعه مستعمرات بریتانیای بزرگ، نهاد‌های متعددی از جمله کنسولخانه را برای بهبود اهداف سلطه جویانه خود به وجود آوردند و کنسولخانه‌های خود را در شهرهای متعدد ایران به ویژه اصفهان، یزد، کرمان، مشهد، شیراز و بندرعباس تشکیل دادند که هر یک از آنها زیر نظر سفارتخانه این کشور در تهران اداره می‌شد و بنا به مقتضیات زمانه برخی از این کنسولگری‌ها به صورت مستقیم با لندن ارتباط برقرار می‌کردند.

اولین کنسول گری دولت انگلیس در ایران و در شهر کرمان تاسیس شده است و بر همین اساس شواهد بسیاری از دشمنی ها و دسیسه های این کشور در بین مردم کرمان وجود دارد و مردم کرمان  این جنایات انگلیسی ها را فراموش نخواهند کرد .

محمدعلی گلاب زاده مدیر مرکز کرمان شناسی اظهار داشت : حدود ۱۵۰ هزار سند تاریخی مربوط به دوران فعالیت کنسولگری انگلستان در کرمان، موجود است .

وی افزود : باغ آقا در انتهای خیابان شهدا کرمان قرار دارد که با قدمت بیش از ۲۰۰ سال یکی از مراکز تاریخی و ارزشمند استان کرمان به شمار می آید، بانی این باغ سید ابوالحسن خان بیگلربیگی حاکم وقت کرمان بوده است که بسیار آدم بخشنده ای بود در روزگاری که مردم کرمان در فقر و تنگدستی به سر می بردند .

مدیر مرکز کرمان شناسی خاطر نشان کرد : بعد از اینکه انگلیسی ها به کرمان آمدند این باغ در اختیار کنسولگری آن ها قرار گرفت و از سوی دیگر انگلیسی ها آمده بودند تا در ایران پایگاهی داشته باشند و از آن جایی که کرمان یکی از پایگاه های معتبر اقتصادی و اجتماعی بود انگلیسی ها را وا داشت تا پایگاه خودشان را در کرمان مستقر کنند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :