شبنم محمدی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی کرمان ۱۴۰۰؛ مبنی بر برگزاری تورهای گردشگری برای نابینایان در استان کرمان ، اظهار داشت: گردشگری نابینایی به نوع خاصی از گردشگری اطلاق می‌شود که براساس توانایی‌ها، قابلیت‌ها و شرایط خاص نابینایان و با فراهم کردن شرایط بهتر نسبت به افراد عادی در سایت‌های مورد نظر اعم از طبیعت‌گردی و فرهنگی، حداکثر سرویس را به آن‌ها بدهد.

وی گفت: سفر باعث می شود تا روحیه و اعتماد به نفس اشخاص بالا برود و همچنین باعث افزایش اطلاعات عمومی آنها در مسائل جغرافیایی می شود.

photo_2016-03-07_13-28-16 افزود: همچنین برگزاری تورهای گردشگری باعث می شود تا اشخاص در کارهای گروهی حس همکاری بیشتری داشته باشند و این امر آنها را از انزوا و تنهایی بیرون می آورد.

محمدی افزود:  نابینایان معمولاً با اعضای خانواده اشان به سفر می‌روند که بسیار مختصر بوده و نمی تواند جوابگوی آنها در   دانستن و کنکاش بیشتر از دنیای پیرامون خود باشد.

وی عنوان کرد: درست است که نابینایان  از جامعه محدود و خاص هستند ولی آنها نیز دوست دارند که بدون وابستگی به خانواده در تورهای مسافرتی مختص خودشان شرکت کنند.

محمدی ادامه داد: بهرام خلفی، راهنمای گردشگری روسی زبان حدود ۸ سال پیش تورهای نابینایان را در استان تهران راه اندازی کرد .

محمدی بیان داشت: پس از بررسی ها و هماهنگی های لازم بعد از شش ماه با  بهرام خلفی و دعوت ایشان به کرمان و با همکاری  آرشین بختیاری مدیرعامل آژانس آدونیس سیر ایرانیان و انجمن نابینایان و راهنمایان گردشگری استان کرمان توانستیم اولین تور گردشگری نابینایان را به صورت خیریه و رایگان در کرمان برگزار نماییم.

وی اذعان داشت: نابینایان از نزدیک کلوت های شهداد را لمس کردند و در آن منطقه به مسابقه دو پرداختند و سپس در بعدازظهر به باغ شاهزاده ماهان رفتند و در آخر مهمان هفت آشتیان بودند.
مدیرعامل تشکل مردم نهاد موسسه میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی تمدن کویرگفت: در بین آنان حتی افرادی بودند که قهرمان شطرنج و پرتاب با نیزه به شمار می رفتند و این بسیار باعث مسرت و خوشحالی بود.

وی همچنین افزود: در طول سفر نابینایان از این تور گردشگری استقبال کردند و خواهان برگزاری دوباره و ادامه دار این برنامه بودند.

محمدی با بیان اینکه یکی از تجربه های خوب من در این سفر این بود که باید چشم بصیرت داشت نه چشم صورت ، عنوان کرد: از کلیه موسسات خیریه و اشخاصی که دوست دارند تا در اوامر خیر شریک باشند دعوت می کنیم تا  در برگزاری چنین تورهایی برای نابینایان و ناشنوایان سهیم شوند، زیرا آنان نیز جزئی از این جامعه هستند.

photo_2016-03-07_13-28-01

photo_2016-03-07_13-28-21

photo_2016-03-07_13-28-09

انتهای پیام/م.ن

این خبر را به اشتراک بگذارید :