مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان گفت: بانوان هنرمند استان کرمان تاکنون بیش از یک‌هزار و ۸۳۷ متر مربع فرش دستباف برای مفروش کردن حرم مطهر حضرت علی (ع) در نجف اشرف صحن حضرت زهرا (س) بافته‌اند.

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ، مهدی تویسرکانی مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که در بهمن سال ۹۳ فیمابین استاندار کرمان و ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات منعقد شد، اظهار داشت: در این تفاهم‌نامه ستاد بازسازی استان کرمان بافت ۳۰ هزار مترمربع فرش دستباف با اندازه، نقشه رنگ و کیفیت مورد نظر ستاد مرکزی عتبات عالیات برای صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف را متقبل شد که این کار از اول مهر سال ۹۴ آغاز شده است.

مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان افزود: در پی این تفاهم در ابتدا ۱۲۲ دار قالی در سطح استان برپا شد و حدوداً ۲۸۰ بانوی هنرمند بافنده، بافت فرش گره‌دار کرمانی با برند «فرش راور» را آغاز کردند.

وی در ادامه به بافت ۱۵ تخته فرش به مساحت ۲۱۷ متر مربع در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: در مدت زمان فوق به‌طور متوسط در هر ماه دو و نیم تخته فرش تولید شده است.

تویسرکانی فرش بافته شده در کارگاه‌های فوق در سال ۹۵ را ۶۳ تخته جمعاً به مساحت ۸۸۷ متر مربع اعلام و اظهار کرد: در سال جاری نیز در ۱۰ کارگاه تولید فرش در شهرستان کرمان ۵۳ تخته فرش به متراژ تقریبی ۷۳۳ متر مربع تولید شده یا در دست تولید است.

وی با بیان اینکه مراکز تولید و بافت فرش برای صحن حضرت زهرا (س) در شهرستان‌های مختلف استان در حال حاضر به ۱۵ کارگاه افزایش یافته، گفت: تجهیز کارگاه، تامین مصالح مورد نیاز و نقشه و نیز پرداخت دستمزد متناسب هنرمندان قالیباف از اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان محسوب می‌شود.

وی افزود: تجهیز و راه اندازی این کارگاه‌ها و نیز به‌کارگیری بخش قابل توجهی از قالی بافان مجرب سطح استان که تعداد آن‌ها در حال حاضر به قریب ۴۰۰ نفر رسیده است در ایجاد اشتغال در استان سهم بسزائی داشته و نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری حَفَظَهُ الله ایفا می‌کند.

مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان بیان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۴۸ متر مربع از این فرش‌ها شامل ۷۶ تخته در چند فاز توسط ستاد استان به نجف اشرف ارسال و تحویل مسؤولان ذیربط شده و مابقی فرش‌های بافته شده نیز به‌زودی به عتبات عالیات ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :