معاون اول قوه قضائیه گفت : بیکاری یکی از عوامل خشونت است و ایجاد اشتغال موجب کاهش خشونت می‌شود و این در حالی‌ست که از ظرفیت قانون رفع موانع تولید به خوبی استفاده نکرده‌ایم.

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه امروز در همایش پیشگیری از خشونت، چالش ها و راهکارها با اشاره به ظرفیت های مختلف مادی و معنوی و شخصیت های بازر کرمان، گفت: امروز شاهد وجود فضای اتحاد و هم دلی در این استان هستیم و مشاهده این شرایط امیدوارکننده است.

وی با اشاره به اینکه سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی یکی از افتخارات استان کرمان به شمار می رود، افزود: این شخصیت بزرگ با الهام از مقتدای خویش امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری تربیت شده و عمل می کند.

محسنی اژه ای گفت: سردار مجاهد و متعهد اسلام با وجود اینکه سن زیادی ندارد در میدان جهاد و مبارزه حضوری موثر و پررنگ دارد و جهاد او تنها منحصر به جهاد نظامی نیست.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه امروز وقتی مسئله ای مهم در کشور رخ می دهد و می خواهند در آن زمینه اقدام عملی انجام دهند استان کرمان پیشتاز و جلودار است، افزود: اقتصاد مقاومتی یکی از مهم ترین مسائل مهم کشور به شمار می رود و با حرکت در این مسیر می توانیم در جنگ اقتصادی که شیطان بزرگ و هم پیمانانش ایجاد کرده اند، پیروز شویم.

وی گفت : باید اقتصاد مقاومتی را کلید زده و پیش برویم چرا که ظرفیت و آمادگی لازم در این زمینه در استان کرمان وجود دارد.

محسنی‌اژه‌ای ابراز داشت: زمانی که رهبری دستور می‌دهند و پیگیری می‌کنند نسبت به آسیب‌های اجتماعی توجه شود، کرمان به عنوان پایلوت در این زمینه انتخاب شده است.

وی از آب به عنوان یکی از مسائل مهمی نام که امروز در بسیاری از کشورها و از جمله ایران مورد توجه است و افزود: امید به استفاده از آب در استان کرمان با نقطه نظرات استاندار کرمان وجود دارد.

معاون اول قوه قضاییه با طرح این سؤال که آیا هر خشم و خشونتی مضموم است، تصریح کرد: ما در هر امری و در امر پیشگیری نیاز به پژوهش، تحقیق، تهیه سند، نقشه راه و همایش داریم، اما همه اینها مقدمه است که آن را تبدیل به عمل کنیم و بگوییم از این نشست و همایش در میدان عمل چه کار می‌خواهیم انجام دهیم تا از خشونت‌های سنگین‌تر پیشگیری کنیم.

محسنی اژه‌ای با یادآوری ورود مقام معظم رهبری برای ترمیم برخی از آسیب‌های اجتماعی اضافه کرد: تبعیض و اختلاف طبقاتی، آموزش‌های غلط و بیکاری می‌تواند منجر به خشونت شود.

وی با اشاره به اینکه خشونت در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: بیکاری یکی از عوامل خشونت است و ایجاد اشتغال موجب کاهش خشونت می‌شود و این در حالی‌ست که از ظرفیت قانون رفع موانع تولید به خوبی استفاده نکرده‌ایم.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به وجود فساد و نقص اداری ادامه داد: بسیاری از افرادی که برای دریافت جواز، تسهیلات، موافقت‌های اصولی، صادرات و تولید داخلی اقدام می‌کنند با گرفتاری‌های مختلفی روبه‌رو هستند و فرد تولیدکننده و یا صادرکننده برای دریافت مجوز با مشکلاتی مواجه است و باید راهکارها برای رفع موانع ارائه شود.

وی تاکید کرد: مبارزه جدی با قاچاق کالا باید صورت گیرد و این در شرایطی است که همه ما حرف آن را می‌زنیم اما در عمل آن طور که باید با قاچاق مبارزه نمی‌کنیم و بعضی‌ها با اجاره کارت‌های بازرگانی کالاهایی را وارد می‌کنند که ممکن است قاچاق باشد.

معاون اول قوه قضاییه همچنین عدم واردات موارد غیرضرور را مهم خواند و ابراز داشت: اگر می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم پس چرا از واردات بی‌رویه و غیرضرور جلوگیری نمی‌کنیم که به تولید و اشتغال ما لطمه وارد می‌کند.

محسنی‌اژه‌ای خاطرنشان کرد: امروز قوه قضاییه آماده است تا به بنگاه‌های بزرگ و کوچکی کمک کند که به لحاظ مشکلات بازار و تحریم‌های ظالمانه دچار مشکل شده‌اند و با توجه به اینکه منابع بانکی ما محدود است و این منابع بانکی را در مسیر درست و صحیح استفاده کنیم.

وی افزود: تسهیلاتی که از بانک گرفته می‌شود در کجا صرف می‌شود و باید مسئله بانک و تسهیل ارائه تسهیلات را دنبال کنیم و جلوی آنهایی را بگیریم که می‌خواهد با زد و بند و شرکت‌های صوری تسهیلات بگیرند و آن را برای موارد غیرضرور خرج کنند که به نفع کشور نیست.

محسنی‌اژه‌ای یادآور شد: گاهی متهمی دستگیر می‌شود که فعالیت اقتصادی زیادی دارد و چه باید کرد تا در صورت اینکه وی مجرم شناخته شد و به زندان رفت، فعالیت اقتصادی وی لطمه نخورد و باید ترتیبی دهیم که اموال وی با مشکلی مواجه نشود و چرخ اشتغال از کار نیفتد.

وی همچنین خطاب به قضات تاکید کرد: اگر باید به هر دلیلی اموالی از فرد فعال اقتصادی باید توقیف شود ابزار و وسایل تولید وی را توقیف نکنید که اشتغال تحت تاثیر قرار گیرد و کارگران بیکار شوند.

معاون اول قوه قضاییه متذکر شد: اشرافی‌گری و اختلاف طبقاتی بین مسؤولان و مردم موجب خشونت و عقده می‌شود و باید به این موضوع توجه شود، زیرا مردم از نداری رنج زیادی نمی‌برند، اما از تبعیض رنج می‌برند.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه حرف‌هایی در فضای مجازی زده می‌شود که منطبق با واقع نیست، ابراز داشت: باید از فضای مجازی که باید به آن فضای واقعی گفت، استفاده بهینه شود، اما جرایم زیادی از فضای مجازی به وجود می‌آید و خشونت، طلاق و سوء‌ظن زیادی از این فضا ایجاد می‌شود.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: اگر کسی بگوید، فضای مجازی را رها کنید، این حرف درست، منطقی و صحیحی نیست، زیرا تمام کشورها آنچه به آنها ضرر می‌زند را در فضای مجازی کنترل و محدود کرده‌اند و ما هم توان آن را داریم و اراده می‌خواهد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :