فعال سیاسی استان کرمان گفت :  تامین درآمد از محل انتشار قرضه در بودجه ۹۷  نیز از اشکالات دیگر در بودجه ۹۷ است و  در ابتدا امر برای تامین منابع مورد نیاز نباید اوراق قرضه را منتشر کنیم زیرا اوراق قرضه یکی از راه های کسری بودجه در مواقع بحرانی و اضطراری است .

سید حسین صابری فعال سیاسی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار کرمان ۱۴۰۰ با اشاره به تعریف ساده ای از بودجه اظهار داشت : بودجه به معنای ترازوی دخل و خرج یک فرد ، جامعه ، سازمان و حکومت است که در یک کفه ترازو(درآمدهای دولت از منابع مختلف در طول یک سال) و در کفه دیگر هزینه هایی است که دولت در آن سال در محورهای مختلف آموزشی، فرهنگی، درمانی ،امنیتی و … باید هزینه کند .

وی گفت : مسئولین وقتی که بودجه را می نویسند متناسب با شرایط ، امکانات و سوابقی که از گذشته داشته اند و برآوردی که انجام داده اند از محورهای مختلف منابع خود را تامین می کنند .

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد : درآمدهای سنتی که در بودجه کشور ما است بخشی از محل مالیات ها ،عوارض ،حقوق گمرکی و بخشی از محل فروش نفت می باشند که این ها رقم بزرگی از بودجه ما را تشکیل می دهند و دغدغه دولتمردان ما را برطرف می کنند و مردم ما هم از این بودجه نفت متنبه می شوند.

فعال سیاسی استان کرمان با اشاره به این که این منابع درآمدی ناپایدار هستند ، افزود : مسئولین ، دولتمردان و مقام معظم رهبری بر این تاکید دارند که حداقل از درآمدهای نفت در بودجه خودداری کنید ولی به هر حال در بودجه ما بخشی از درآمدهای نفتی منابع ما را تشکیل می دهند و در مقابل این منابع هزینه هایی دارد که دولت در یک سال در محورهای مختلف بر اساس وظایف سنگینی که بر عهده دارد باید عمل کند .

صابری عنوان کرد : اما در بودجه سال ۹۷ با نگاهی به تامین منابع و درآمدها یکسری اشکالات اساسی وجود دارد و برخی نمایندگان مجلس هم بر این امر اذعان دارند لذا باید این اشکالات در کمیسیون های تخصصی و مشارکت فعالانه کارشناسان دولت بر طرف شود .

وی تشریح کرد : بخشی از بودجه حاصل از درآمدها نفت است و بخش دیگر آن درآمدهای حاصل از افزایش بهای مواد سوختی و حامل های انرژی است که این خود نیازمند قانون است.

این استاد دانشگاه ادامه داد : در این بودجه به صورت کلی یک افزایش شاید غیر قابل قبولی به حامل های انرژی داده اند تا خرج اشتغال شود که یک خواسته بسیار خوب و ایده ارزنده ای برای اشتغال پایدار است اما این که ما درآمد حاصل از افزایش انرژی را به طور کلی گویی به ایجاد اشتغال دهیم و به عبارتی اشتغال جامعه را به گرانی حامل های انرژی نسبت دهیم اشکال دارد .

فعال سیاسی استان کرمان با اشاره به این که تامین درآمد از محل انتشار قرضه در بودجه ۹۷  نیز از اشکالات دیگر در بودجه ۹۷ است ، بیان کرد : در ابتدا امر برای تامین منابع مورد نیاز نباید اوراق قرضه را منتشر کنیم زیرا اوراق قرضه یکی از راه های کسری بودجه در مواقع بحرانی و اضطراری است .

صابری ابراز کرد : اما در این بودجه در همان ابتدا بخشی از نیازهای مورد نیاز از محل انتشار قرضه پیش بینی کرده اند و این خود به خود وام ها و قرض هایی را روی هم می گذارد و دولت های بعدی را دچار مشکل می کند و در سال های بعد ما دچار مشکل جدی خواهیم شد .

وی در رابطه با نوساناتی که در بودجه برخی ارقام درامدی ایجاد شده اظهار داشت : ما نمی توانیم یک منبع درآمدی را بیش از حد عادی و پذیرفته شده افزایش دهیم زیرا یکی از اشکالات اساسی است مثلا افزایش صد درصدی عوارض خروج از کشور هم با بقیه قوانین سازگاری ندارد و جای بحث دارد.

صابری در پایان گفت : امیدواریم بودجه ای که منطقی ، اصولی و متناسب با نیاز و شرایط ویژه کشور است به عنوان مصوبه درآید و به تایید شورای نگهبان برسد ولی بودجه ۹۷ نیازمند بررسی دقیق ، جمع آوری اطلاعات بیشتر است و امیدواریم این موضوع در مجلس مورد بررسی قرار گیرد .

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :