کارشناس مسائل اقتصادی گفت : اکنون در حوزه اقتصادی رفاه کل کشور نسبت به پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست و بسیار بالاتر است اگرچه به دلایلی همچنان در کشور دچار فاصله طبقاتی هستیم ولی اگر ضریب جینی خودمان  را با کشورهایی همچون آمریکا و اروپا مقایسه کنیم واقعا وضعیت ما بسیار بهتر است .

عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار کرمان۱۴۰۰ در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت : بزرگترین دستاورد ما نسبت به پیش از انقلاب در حوزه های مختلف این است که توانسته ایم از زیر دست سلطه گران به لحاظ سیاسی آزاد شویم .

وی گفت : اگر چه متاسفانه از لحاظ اقتصادی هنوز درگیر هستیم ولی باز در حوزه اقتصادی پیشرفت های زیادی داشته ایم از جمله در حوزه هایی همچون صنایع نظامی ، نانو ، سلول های بنیادی ، انرژی هسته ای ، صنایع هوا و فضا ، پزشکی و داروسازی ، تولید خودرو و قطعات صنعتی و اکنون در زمینه صدور خدمات فنی شرکت های مطرح بین المللی ما دارای توانایی زیادی هستند .

کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد : ما در حوزه فرهنگی نیز به یک خودباوری مهمی دست پیدا کرده ایم که خود اساس رهایی از زیر سلطه است و سرمایه عظیمی محسوب می شود .

شیخی عنوان کرد : در حوزه اقتصادی طبق فرمایش مقام معظم رهبری چون هنوز موفق به تشکیل دولت اسلامی نشده ایم هنوز نتوانسته ایم راهبردها و روش های مناسبی را برای خودکفایی و خود اتکایی پیاده نماییم .

وی با بیان این که مسئولین باید دستورات الهی ، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را دقیق انجام دهند ، تشریح کرد : زیرا با انجام این فرامین ما موفقیت های بزرگی را کسب کرده ایم مثلا در دوران دفاع مقدس و یا دفع هجمه تکفیری ها که در قالب گروه های داعش آمده بودند تا منطقه را اشغال کنند و ما توانستیم بینی استکبار و عواملشان را به خاک بمالیم و این ها همه موفقیت های بزرگی برای کشور محسوب می شود .

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به این که اکنون کشور ما جزوء صادرکننده های خدمات فنی در دنیا محسوب می شود ، یادآور شد : در حوزه اجتماعی فرهنگ مشارکت عمومی بسیار ارزشمند است و اگر ما سرمایه های را به سرمایه هایی انسانی و اجتماعی تقسیم بندی کنیم ، با ارزش ترین سرمایه ها سرمایه های اجتماعی هستند.

شیخی ابراز داشت : خودباوری و فرهنگ مشارکت سرمایه های اجتماعی بسیار عظیمی هستند که حتی چینی ها چندین بار در خصوص این که چگونه الگویی به نام جهاد سازندگی را با مشارکت مردم پیاده کرده ایم سوال کرده اند زیرا خود اذعان دارند که  حدود ۷۰ سال سنگ مشارکت مردمی و سوسیالیسم بر سینه زده اند اما نتوانسته اند مشارکت مردم را در بازسازی و عمران کشور جذب کنند.

وی ادامه داد : ما در کنار سرمایه های اجتماعی سرمایه های انسانی خیلی مهمی را هم به دست آورده ایم همچون روحیه ایثار که حد اعلا سرمایه انسانی است.

کارشناس مسائل اقتصادی توضیح داد :  یکی از مظاهر با عظمت سرمایه های اجتماعی که در پس از پیروزی انقلاب ایجاد شده است جلوه مشارکت در راهپیمایی های عظیم مردم در مراسم های مختلف ۲۲ بهمن ، روز قدس ، ۹ دی و … متبلورمی شود .

این استاد اقتصاد بیان کرد :  اکنون در حوزه اقتصادی رفاه کل کشور نسبت به پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست و بسیار بالاتر است اگرچه به دلایلی همچنان در کشور دچار فاصله طبقاتی هستیم و درآمدها و ثروت ها به طور عادلانه تقسیم نشده اند ولی اگر ضریب جینی خودمان  را با کشورهایی همچون آمریکا و اروپا مقایسه کنیم واقعا وضعیت ما بسیار بهتر است .

شیخی افزود : اکنون باید سعی کنیم از زیر سلطه عمومی استعمار اقتصادی خارج شویم زیرا ما از دو سلطه خاص که به صورت تحریم و دیگری سلطه عام که در واقع با پول ارز های بین المللی در سبد مصرفی ما خود را نشان می دهند رنج می بریم .

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان اظهار داشت : ما برای رسیدن به جاده خود اتکایی و بالندگی اقتصادی نیازمند این هستیم که دولت دلار و یورو را از سیستم مبادلات خارج کند .

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :