با ورود به ماه پایانی سال و سپری شدن روزها و لحظه ها بوی بهار و تازگی احساس می شود و افراد طبق سنت دیرینه خانه های خود را از گرد و غبار پاک می کنند.

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ با ورود به ماه پایانی سال و سپری شدن روزها و لحظه ها بوی بهار و تازگی احساس می شود و افراد طبق سنت دیرینه خانه های خود را از گرد و غبار پاک می کنند.

آیینی که در آن تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز، گردگیری، شست و شو و تمیز می شود . البته در کنار این رسم کهن باید به این نکته مهم و ظریف هم دقت کنیم که دل آدمی در آستانه ورود به سال نو نیز بیش از هر چیز دیگری نیاز به خانه تکانی و غبارروبی دارد.

ایرانی ها بر این باورند که دور ریختن وسایل قدیمی کهنه و زدودن گرد و خاک از روی آن ها باعث  روحیه سر زندگی در آن ها  می شود .

نظافت و پاکیزگی  یک اصل در تمامی ادیان الهی است و دین اسلام  نیز همواره بر نظافت و رعایت بهداشت تأکید داشته است و به متحول شدن و رنگ تازه بخشیدن به زندگی اهمیت زیادی قائل می باشد .

مهم‌ترین پیام خانه‌تکانی بعد از بهداشت عمومی و فردی ایجاد اتحاد و همبستگی بین خانواده‌ها است. در این ایام، تمام اهل خانواده با یکدیگر متحد و به خانه‌تکانی مشغول می‌شوند ؛ خانه‌تکانی یک اتحاد ملی و رسم قدیمی است و هنوز هم مانند گذشته، در سراسر ایران میان مردم معمول است.

مردم کرمان نیز در گذشته همانند سایر مردم ایران همه ساله مراسم خانه تکانی را به طور کامل برگزار می کردند و امروز هم کم و بیش آن مراسم ها ادامه دارد اما برخی از آن  ها به فراموشی سپرده شده اند.

کرمانی ها تک تک اتاق ها را خانه تکانی می کردند و بر این اعتقاد داشتند که اگر سال نو بیاید و تار عنکبوتی به در و دیوار باشد آن سال، سال خوشی برای افراد آن خانواده نخواهد بود.

مردم برای تمیز کردن قالی ها معمولا با یک چوب بلند به آن ها می زدند تا خاک آن ها از بین برود و معمولا برای شستن نیز با کیسه حمام آن ها را شست و شو می دادند و با یک وسیله فلزی سعی می کردند آب آن را بیرون بیاورند و بعد قالی را روی دیوار یا داربست انگور می انداختند.

به هر حال خانه تکانی، با هر نیتی برگزار شود، سنتی حسنه و نیک و نشانه ای از فرهنگ والای ایرانیان است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :