این روزها بازار شب عید داغ است و مردم برای خرید کالاهای مورد نیاز خود روانه بازار می شوند اما به دلیل قدرت خرید پایین تنها بخشی از کالاها و نیازهای خود را خریداری می کنند .

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ در این روزهای پایانی سال مردم در حال فراهم کردن اقلام شب عید خود هستند اما به دلیل نداشتن قدرت خرید معمولا کالاهای اساسی و مورد نیاز عید را برای خود تهیه می کنند و در این میان آجیل و خشکبار یکی از خریدهای اصلی مردم محسوب می‌شود.

 

عدم قدرت خرید مردم برای خرید آجیل شب عید 

 

یکی از شهروندان کرمانی در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با بازار آجیل و خشکبار اظهار داشت : هنوز آجیل شب عید خود را تهیه نکرده ام ولی مطمئنا به دلیل قیمت بالای آجیل باید از هر کدام یک کیلو و تنها برای مهمانی هایمان استفاده کنیم.

مریم بانوی دیگر کرمانی است که در حال خرید در بازار می باشد و به ما می گوید : من تنها چند کیلو آجیل خریداری کرده ام ولی همین مقدار بالای یک صد هزار تومان شده است و قیمت ها نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است ولی قدرت خرید ما بالا نرفته است .

 

افزایش ۱۰ درصدی قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته

 

مهدی کیوانی مقدم رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار استان کرمان در گفتگو با خبرنگار کرمان۱۴۰۰ در رابطه با بازار آجیل و خشکبار شب عید اظهار داشت : هیچ کمبودی در زمینه آجیل و خشکبار شب عید نداریم و آجیل و خشکبار به وفور در بازار وجود دارد .

وی گفت : قیمت آجیل نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است که این افزایش قیمت بیشتر مربوط به پسته بوده است و قیمت پسته نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است .

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار استان کرمان خاطر نشان کرد : حدود ۷۰ درصد آجیل موجود در بازار ایرانی و حدود ۳۰ درصد هم خارجی هستند و اکنون بادام کاغذی ، بادام هندی و تخمه آفتابگردان کمبود است.

وی با بیان این که آجیل ایرانی موجود در بازار از کیفیت بالایی برخوردار است ، عنوان کرد : مردم بهتر است به دلیل طعم و مزه آجیل ایرانی از این آجیل خریداری کنند زیرا قابل مقایسه با آجیل خارجی نیست .

کیوانی مقدم ادامه داد : تا کنون استقبال مردم برای خرید آجیل کم بوده است ولی امیدواریم که از نیمه دوم اسفندماه به بعد خرید مردم بیشتر شود .

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار استان کرمان با اشاره به این که مردم باید از فروشگاه هایی که دارای پروانه کسب هستند آجیل و خشکبار خریداری کنند ، افزود : این فروشگاه ها به دلیل داشتن مجوز آجیل با کیفیت بهتری را عرضه می کنند و مردم در صورت برخورد با هر گونه مشکلی می توانند با بازرسین اتاق اصناف در ارتباط باشند و موارد شکایت خود را مطرح کنند .

وی ابراز داشت :  مردم در هنگام خرید باید توجه کنند و از خرید تخمه آفتابگردان سوراخ و مانده جلوگیری کنند و یا پسته ای خریداری کنند که مغز آن سبز و شفاف باشد .

کیوانی مقدم در پایان گفت : به مردم توصیه می کنم که از آجیل های رنگی استفاده نکنند زیرا این نوع آجیل ها به دلیل داشتن رنگ برای افراد مشکلات جسمی و کلیوی ایجاد می کنند .

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :