لسانی تاکید کرد:  چنین موضوعاتی، پدیده های رسانه ساخته هستند و هیچ واقعیت بیرونی ندارد و این معضلی است که ما دچار آن هستیم؛ بارها اعلام شده که امروز هیچ گروهی برای نهنگ آبی در ایران و شبکه های اجتماعی وجود ندارد و در حقیقت تشکیل چنین گروهی نوعی عمل مجرمانه است.

 

 

 

 

 

 

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ محمد لسانی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان در خصوص «نهنگ آبی» با تاکید بر اینکه همه حتی صداوسیما آن را یک بازی معرفی کرده اند در حالیکه بازی نیست، گفت: نهنگ آبی یک بازی نیست بلکه چالشی در شبکه های اجتماعی است؛ مانند چالش سطل آب یخ که یک نفر از خود فیلم گرفته و دیگران را به آن دعوت می کند، نهنگ آبی هم یک فیلم بوده که در گروه ها و شبکه های اجتماعی فرستاده شد.

 

 

نهنگ آبی بازی نیست؛ یک چالش اینترنتی است

 

 

این کارشناس و پژوهشگر رسانه تصریح کرد: نهنگ آبی یک چالش اینترنتی بود که اولین بار در شبکه اجتماعی روسیه شکل گرفت و جوانان و نوجوانان را درگیر می کرد که با پیوستن به آن، ۵۰ مرحله بسیار سخت شامل وحشت، خودزنی، بالارفتن از ارتفاع و… و در نهایت خودکشی را طی کنند.

 

 

وی با اشاره به خودکشی دو دختر نوجوان در اصفهان عنوان کرد: کسانی که نهنگ آبی را به عنوان چالش مطرح کردند، باید به افکار عمومی پاسخگو باشند که چنین چیزی در ایران نیست و علت خودکشی دختران اصفهانی این مورد نبوده است؛ متاسفانه خبرنگاران و مسئولان ما دقیق نیستند و تنها ناقل هستند در حالیکه خبرنگار نباید راوی باشد بلکه به فکر و تحلیل نیاز دارد.

 

 

لسانی اظهار داشت: پس از اتفاق خودکشی دراصفهان، رئیس نیروی انتظامی استان اصفهان به عنوان اولین نفر علت را بازی نهنگ آبی اعلام کرد درحالیکه همان روز رئیس پلیس فتای اصفهان اعلام کرد ارتباطی بین نهنگ آبی وخودکشی ها وجود ندارد چرا که این بازی آنگونه که همه فکر می کنند یک بازی یا برنامه موبایلی نیست.

 

 

وی تاکید کرد: چنین بازی روی کره زمین وجود ندارد و خنده تلخ ما از این است که موجی در جامعه پخش شده که موجب  ترس پدر و مادرها شده و همچنین نوجوانان را هیجان زده کرده تا به دنبال این بازی بروند و آن را نصب کنند.

 

 

هیچ ارتباطی بین خودکشی دونوجوان اصفهانی با نهنگ آبی وجود ندارد

 

 

این کارشناس فضای مجازی خاطرنشان کرد: وزیر ارتباطات کشور نیز طی مصاحبه ای تاکید کرد هیچ ارتباطی بین نهنگ آبی و خودکشی ها وجود ندارد؛ یکی از دو دختری که خودکشی کرده، طی فیلمی که گرفته، به زبان آورده به خاطر نهنگ آبی خودکشی کرده است.

 

 

لسانی تاکید کرد: موج به گونه ای راه افتاده که جوانان دلیل خودکشی خود را نهنگ آبی اعلام می کنند؛ وقتی به وضعیت جامعه و مسئولان و رسانه ها نگاه می کنیم، جای گریه دارد که از هیچ، چیزی ساخته اند که واقعیت ندارد.

 

 

نهنگ آبی؛ پدیده ای رسانه ساخته که واقعیت ندارد

 

 

وی تشریح کرد:  چنین موضوعاتی، پدیده های رسانه ساخته هستند و هیچ واقعیت بیرونی ندارد و این معضلی است که ما دچار آن هستیم؛ بارها اعلام شده که امروز هیچ گروهی برای نهنگ آبی در ایران و شبکه های اجتماعی وجود ندارد و در حقیقت تشکیل چنین گروهی نوعی عمل مجرمانه است.

 

 

لسانی ادامه داد: حتی در خود روسیه که این اتفاق افتاد، فیلیپ بودکین، مبدع این بازی یک گروه ۱۶ نفره ساخته بود؛ آیا در بین کانال های چندصدهزارنفره و اتفاقات بزرگی که در رسانه صورت می گیرد، مشکل جمهوری اسلامی یک گروه ۱۶ نفره بود که باید به خبر اول رسانه ها تبدیل می شد؟

 

 

این پژوهشگر و کارشناس رسانه اذعان داشت: طی چند روز گذشته سه میلیون و نهصدهزار بار خبر مربوط به خودکشی دو نوجوان اصفهانی در اثر نهنگ آبی در کانال های تلگرام منتشر شد که بیننده آن حداقل ۱۵ یا ۲۰ میلیون نفر بوده اند؛ وقتی نگاه می کنیم باید فریاد زد که چگونه از هیچ، چیزی ساخته ایم که واقعیتی ندارد.

 

 

وی گفت: مسئول این اتفاقات، رسانه ها و مسئولین هستند و همچنین خانواده ها و جوانانی که ناآگاهانه پیرو صحبت های رسانه ها، باور می کنند چیزی وجود داشته یا دارد؛ نکته جالب اینکه با این هجمه ای که رسانه های اینترنتی و تلویزیون ایجاد کرده اند، عطشی ایجاد شده که شاید حتی شاهد خودکشی های سریالی باشیم که جوانان در اثر این ناهنجاری ایجاد شده در رسانه ها دست به چنین کاری بزنند.

 

 

نهنگ آبی در ایران وجود ندارد

 

 

لسانی ابراز کرد: باید اصلاحیه هایی در اخبار منتشر شود که تاکید کنند نهنگ آبی در ایران وجود ندارد و در جهان بازی به نام نهنگ آبی نیست؛ این یک گروه ۱۶ نفره در روسیه بود که تنها دو نفر آنها خودکشی کردند و سپس موجی در کشورهای مختلف جهان ایجاد شد.

 

 

وی افزود: در هند بررسی شده که خودکشی ها زیاد شده اما چنین بازی وجود ندارد؛ همچنین در ایتالیا میزان تماس به پلیس از ۴۰ به ۷۰ مورد افزایش یافته است؛ خانواده هایی که دیده اند بچه در اتاق تنها می ماند، خودزنی کرده یا نصف شب بیدار می شود، به پلیس زنگ می زنند که فرزندان ما درگیر بازی نهنگ آبی شده اند در حالیکه طی بررسی ها مشخص شد هیچکدام این بازی را نداشتند.

 

 

نهنگ آبی به بهانه ای برای خودکشی ها تبدیل شده است

 

 

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: نهنگ آبی چالشی برای مدیران کانال های تلگرامی کشورمان بود که به دنبال جذب مخاطب با هرروشی هستند؛ همچنین برای مسئولینی که بدون اطلاع راجع به یک موضوع موضع می گیرند.

 

 

وی تاکید کرد: این اتفاقی بود که رخ داد و خبرنگاران باید بدانند چگونه آن را به مردم به طور صحیح اطلاع دهند؛ یکی از دو دختر نوجوانی که در اصفهان دست به خودکشی زده است، خانواده ای طلاق گرفته دارد که پدر بالای سر او نبوده و اتفاقا مادر او هم سال گذشته خودکشی کرده است لذا این نوجوان به دنبال دیده شدن وجلب توجه با مرگ خودش بود.

 

 

این پژوهشگر وکارشناس رسانه خاطرنشان کرد: نام بازی نهنگ آبی اینجا بهانه ای بود تا رسانه ها بدان بپردازند که تنها رسانه های ناآگاه چنین کاری کرده و نوجوانان یاد می گیرند بااسم این بازی خودکشی کنند تا در صدر اخبار رسانه ها قرار گیرند.

 

 

 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :