مشرفی رئیس شورای شهر کرمان در این رابطه بیان داشت: این مسئله در کمیسیون خدماتی شهری شورا در حال بررسی است و به محض اینکه به نتیجه برسد آن را به اطلاع مردم کرمان خواهیم رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کرمان ۱۴۰۰ به نقل از شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان؛ توزیع میوه بی کیفیت ، دخالت دلالان و اتباع بیگانه در خرده فروشی و تعیین قیمت میوه، رعایت نکردن بهداشت و نظافت از معضلات بزرگ این میدان در کلان شهر کرمان است.

میدان میوه و تره بار کرمان همچنان با مشکلات فوق دست و پنجه نرم می کند و هر بار که به مسئولین مراجعه می کنیم هر کدام نظری می دهند و متاسفانه همگی همگام و واحد نیستند.

معضلات میدان میوه و تره بار کرمان در حال بررسی است

مشرفی رئیس شورای شهر کرمان در این رابطه بیان داشت: این مسئله در کمیسیون خدماتی شهری شورا در حال بررسی است و به محض اینکه به نتیجه برسد آن را به اطلاع مردم کرمان خواهیم رساند.

ایجاد ۶ بازارچه دائمی میوه برای دسترسی بهتر مردم

علی بابایی شهردار کرمان هم در این رابطه گفت: با هدف توزیع مناسب میوه‌ و تره‌بار در سطح شهر، ۶ بازارچه‌ی دائمی میوه و تره‌بار و بازارچه‌ی ماهی در شهر کرمان ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در یکی از جلسات اخیر شورای اسلامی شهر از مسئولان صنف دعوت کردیم و تعهد داده‌اند ظرف یک‌ماه آینده موارد مدنظر را اصلاح کنند، تصریح کرد: در غیر این صورت، شهرداری با هماهنگی شورا، حتی مدیریت و امور اجرایی را از آن‌ها گرفته و خودزیر نظر سازمان میادین و میوه و تره‌بار شهرداری، مدیریت مجموعه را به عهده خواهد گرفت.

بابایی در مورد برنامه‌ی شهرداری برای ساخت چند میدان میوه و تره‌بار در شهر گفت: برای این منظور چهار نقطه از شهر برای دست‌رسی آسان مردم به میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی و تنظیم قیمت آن‌ها در سطح شهر، جلوگیری از ترافیک در برخی نقاط شهر، جانمایی و تحویل زمین انجام و نقشه‌ها آماده شده، تاییدیه‌ی نقشه‌ها و صدور پروانه‌ها هم انجام شده است.

وی افزود: قرارمان این بود که حداقل یکی از این بازارچه‌های میوه و تره‌بار را تا عید نوروز راه‌اندازی کنیم؛ اما اگر تا این زمان هم راه‌اندازی نشود، ایرادی ندارد، چون هدف ما ایجاد یک سازه‌ی موقت نیست و می‌خواهیم یک مرکز دائمی ساخته شود.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار این بازارچه‌ها از تهران آمده و قرار است در شش نقطه از شهر بازارچه‌های میوه و تره‌بار ایجاد کند که تاکنون چهار نقطه قطعی شده است.

بابایی تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی ما در ایجاد این بازارچه‌ها توزیع مناسب میوه و تره‌بار با قیمت مناسب و یکسان با ورودی جاده‌ی ماهان است.
وی افزود: زمین و پروانه‌ی این طرح از شهرداری و ساخت‌وساز و بهره‌برداری از آن متعلق به سرمایه‌گذار است.
شهردار کرمان هم‌چنین از مذاکره با سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه‌اندازی بازارچه‌ی ماهی در شهر کرمان خبر داد.

بابایی در مورد سامان‌دهی کارگران افغانی میدان میوه و تره‌بار گفت: مدیریت این مجموعه از سال‌ها قبل به صنف میوه‌فروشان واگذار شده و شهرداری فقط نقش نظارتی دارد.
وی افزود: در هفته‌های اخیر هم تعداد زیادی از اتباع افغانی را با هماهنگی استانداری جمع‌آوری کردیم.
شهردار کرمان خاطرنشان کرد: برخورد با اتباع افغانی در دستور کار شهرداری آن هم به‌تنهایی نیست و باید از مجاری قانونی خودش و با هم‌کاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط پی‌گیری شود.

با تاسیس دومین میدان میوه و تره بار و ایجاد رقابت روابط بهتری ایجاد می شود

عباس علی عربپور معاون بازرگانی نیز در این رابطه گفت : با توجه به اینکه یک چهارم باغات در استان کرمان وجود دارد و  این استان به عنوان  قطب کشاورزی در سطح کشور محسوب می شود  و این برای ما مایه افتخار است که  جهادکشاورزی شمال و جنوب داریم .

وی افزود:  از لحاظ موقعیت جغرافیایی این نعمت خدادادی به ما داده شده و همه ما مسئولین باید از این نعمت بهره وری خوبی داشته باشیم .

معاون بازرگانی کرمان در رابطه با نظارت این ارگان بر میادین میوه و تره بار ادامه داد: ما همیشه این مسائل را رصد کرده ایم و سازمان های متولی زیادی نیز در بحث کاری داریم .

عربپور بیان داشت: بهداشت و تمیزی این میادین به عهده مرکز بهداشت می باشد ولی متاسفانه گاهی اوقات هماهنگی بین دستگاه ها وجود ندارد و این عرف شده که هر کس وظیفه خود را انجام داد باید اکتفا کند و دیگر پاسخگو نباشد اگر فرض بر این بدانیم دستگاهی کار خود را خوب انجام نداده دستگاه همراه باید او را ارشاد کند نه برخورد.

وی پیشنهاد کرد : اگر یک میدان میوه و تره بار دیگر تاسیس نماییم یک بحث رقابتی همراه با ساماندهی و روابط بهتری خواهد بود.

عربپور عنوان کرد : اگر میادین  میوه و تره بار به شرکت خصوصی واگذار  شود مشکلات بر طرف خواهد شد.

و این در حالیست که ما می گوییم همین میدان میوه و تره باری که وجود دارد به دست یک شرکت خصوصی اداره می شود که این همه مسائل  و مشکلات دارد.

کنترل بر بازار باید به صورت الکترونیکی انجام شود نه فیزیکی

وی در رابطه با نوسانات قیمت میوه در بازار به خبرنگار ما گفت: چندگانگی قیمت را در بازار داریم که یک تیم از نماینده اتاق اصناف، فرمانداری، جهادکشاورزی،  اتحادیه اصناف واتحادیه میدان میوه و تره بار بر آن نظارت دارند.

معاون بازرگانی کرمان با تاکید بر اینکه  مکانیزم شدن در سطح ملی در این جا مغفول مانده است ، ابراز داشت: باید روزانه میزان تولید، بارگیری و مصرف رصد شود آن هم به صورت الکترونیک که متاسفانه تنها به اطلاعات خود اکتفا می کنیم .

عربپور گفت: باید از صفر تا صد میوه رصد شود که از کجا ، به چه صورت و با چه قیمتی وارد بازار می شود که اگر این موارد به طور روزانه در سیستم ثبت شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و ساماندهی و قیمت واقعی به دست مردم  می رسد.

وی اذعان داشت: با توجه به اینکه ۲۳ هزار واحد صنفی در کرمان وجود دارد و از جایگاه خاصی در بین مردم برخودار هستند ، باید از بحث فیزیکی خارج شوند و کنترل ها به صورت الکترونیکی ضبط و ثبت شود.

عربپور افزود: بخش بازرسی از قیمت گذاری جداست و اگر نوسانی در قیمت ها ایجاد شود کمیته نظارت تشکیل شده و با توجه به اینکه بعضی از میوه ها خراب  و دور ریز دارد رصد می شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه حرف تا عمل فاصله زیادی دارد ، خاطرنشان کرد: ما هنوز نتوانستیم برای صنوف شهرک هایی ایجاد کنیم در مرحله اجرا رها می شود در جلسه ایده ها و پردازش خوب است ولی در هنگام اجرا به خاطر برخی از مسائل مثل زیرساخت ها به مشکل و تاخیر بر می خوریم.

*گفتنی است این خبر همچنان موردپی گیری و بررسی می باشد.

گزارش از : مهین نامجو خبرنگار

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :