رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت : پروژه دل عالم با ورود دستگاه قوه قضائیه و سازمان بازرسی به دلیل مشکلات محیط زیستی مورد مخالفت قرار گرفت و موضوع در کرمان رصد و متوقف شده است .

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشست مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی کرمان در پاسخ به دغدغه ها و سوالات دانشجویان اظهار داشت : این یک فرصت مغتنم است که در خدمت شما جوانان خوش فکر بسیجی قرار دارم .

وی گفت: من علاقمند به حضور در بین دانشجویان هستم و به مسئولین دانشجویی نیز گفته ام که با فراهم شدن یک فضای مناسب در جمعی دلسوز به سوالات شما دانشجویان جواب می دهم .

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود : باید در مورد جایگاه حقوق بشر اسلامی صحبت شود و بهترین جا برای ارتباط با ما بسیج حقوقدانان است که قضات در جمع شما حضور داشته باشند و به سوالات دانشجویان جواب دهند .

وی در ادامه پیرامون بحث مطرح شده در خصوص معدن بحرآسمان و مشکلات پیش آمده در این خصوص تشریح کرد : دادستان جیرفت به قضیه ورود پیدا کرده است و قضیه در حال بررسی است. هرچند که این موضوع، اختلاف بین دستگاه های دولتی است و ما نمی توانیم به اینجور قضایا مدام ورود پیدا کنیم و ممکن است مخل کار دستگاه های دولتی شویم.

قوه قضائیه در خصوص اطلاع رسانی دارای خلاء است

موحد با بیان اینکه قوه قضائیه در خصوص اطلاع رسانی دارای خلاء است ؛ خاطر نشان کرد : این قوه قوت لازم برای اطلاع رسانی را ندارد و در صداوسیما نیز وقت محدودی دارد و مقام معظم رهبری نیز گلایه دارند و می فرمایند ” قوه قضائیه باید اطلاع رسانی خود را تقویت کند” .

وی ادامه داد : اگر قوه قضائیه زیاد درگیر رسانه شود ممکن است از رسالت اصلی خود که دادرسی می باشد دور بماند و اطلاع رسانی این قوه در احکامش است و در سال گذشته طبق آمار ۷۰۰ هزار رای صادر و به طرفین اعلام شده است و تنها قضات برای ۵۷۵ هزار پرونده تصمیم گیری کرده اند .

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این که مردم زمانی قوه قضائیه را باور می کنند که تصمیمات محکم و مستدل داشته باشد ؛ عنوان کرد : در کنار این نگاه که وظیفه ذاتی قوه قضائیه است باید خدمات دستگاه قضایی به مردم اطلاع رسانی و معرفی شوند .

پروزه دل عالم در کرمان رصد و متوقف شده است

موحد در خصوص پروژه دل عالم در کرمان توضیح داد : این پروژه قرار بود در حد فاصل بین شهرهای جوپار ، محی آباد و ماهان احداث شود و شامل ۵ هزار هکتار زمین بود که با ورود دستگاه قوه قضائیه و سازمان بازرسی به این پرونده به دلیل مشکلات محیط زیستی با آن مخالفت و موضوع در کرمان رصد و متوقف شده است .

وی اضافه کرد : در سامانه ثنا قوه قضائیه می خواهد از همه اتباع ایرانی و شهروندان یک بیوگرافی داشته باشد تا هر زمان به سیستم قضائی مراجعه می کنند سیستم قضائی آن افراد را بشناسد و با آن ها ارتباط برقرار کند و این سامانه حریم خصوصی افراد را حفظ می کند .

۷۰ درصد ابلاغیات در استان کرمان الکترونیکی هستند

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان این که ۷۰ درصد ابلاغیات در استان کرمان الکترونیکی هستند ؛ ابراز داشت : این اقدام سبب پیشگیری فساد در جامعه و صرفه جویی در منابع انسانی می شود ولی ما در کشور جزوء استانهایی هستیم که در سامانه ثنا و اوراق الکترونیکی زیاد پیشرفت نکرده ایم و باید به ۹۰ درصد برسیم .

افزایش ۱۵ هزار پرونده به دادگستری استان کرماندر اثر نوسانات سکه و ارز 

موحد تصریح کرد : نوسانات سکه و ارز در کشور سبب افزایش ۱۵ هزار پرونده به دادگستری استان کرمان شده است و این خود سبب تراکم کار وکاهش کیفیت کار دستگاه قضائیه خواهد شد و کمیت بر روی کیفیت تاثیرگذار است .

وی بیان کرد : برای ورود هر قاضی به دستگاه قضائی حدود ۲ سال نیاز است و ما در استان کرمان هم جذب کلی داشته ایم و هم جذب در مناطق محروم زیرا در مناطق محروم باید قاضی حتما بومی و یا از شهرهای همسایه باشد تا در محل ماندگاری داشته باشند .

رئیس کل دادگستری استان کرمان جمعیت کیفری استان کرمان را زیاد دانست و گفت : این ازدیاد به دلیل این می باشد که کرمان در مسیر ترانزیتی مواد مخدر قرار دارد و زندانیان دارای محکومیت های بالایی هستند که این امر سبب جمعیت کیفری بالا شده است .

 فساد موجودیت و مشروعیت هر نظامی را به چالش می کشاند

موحد با بیان این که فساد موجودیت و مشروعیت هر نظامی را به چالش می کشاند ؛ خاطر نشان کرد :  علل و عوامل متعددی برای فساد در جامعه بشری وجود دارد که مهمترین آن ها گریز از معنویت است .

وی ادامه داد : مطالبه گری امری مقدس محسوب می شود و ما نیز به دلیل وظیفه ذاتی دستگاه قضائی که احیای حقوق عامه است خود مطالبه گر هستیم و اگر ملت ما مطالبه گر بودند مطمئنا وضعیت کشور متفاوت تر از این بود .

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن گلایه از سیستم آموزشی افزود : در دوره های جذب قاضی تنها تعداد محدودی انتخاب می شوند که این به دلیل مشکلات علمی است ؛ دولت اسلامی کارآمد نیازمند تربیت نیروی کارآمد است و بسیج دانشجویی در این خصوص باید از دانشگاه ها مطالبه گری داشته باشد .

مدیر دو تابعیتی در استان کرمان نداریم 

موحد در پاسخ به این که آیا در استان مدیر دو تابعیتی وجود دارد ؛گفت : در استان کرمان فرد دو تابعیتی نداریم و شایعه هایی مربوط به دو تابعیتی استاندارد سابق نیز از اساس کذب می باشد .

وی در رابطه با پرونده مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور نیز افزود : مهدی جهانگیری با همکاری اطلاعات سپاه بازداشت شد و از آن جایی که تنها برخی از جرایم وی در کرمان بود تحقیقات انجام شد و وی برای رسیدگی به اتهام دیگر به تهران منتقل شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد : دشمن در فضای مجازی به هر وسیله ای متوسل می شود تا امنیت روانی جامعه را سلب نماید لذا به دنبال ترویج و نهادینه کردن فساد سیستمی در کشور است ولی طبق فرمایش رهبری فساد در کشور وجود دارد اما سیستمی نیست .

شناسایی ۱۳ انبار احتکار در مرکز استان کرمان

موحد با اشاره به این که استان کرمان در خصوص مقابله با احتکار پیش قدم بوده است ؛ بیان کرد : عده ای تحت تاثیر وضعیت اقتصادی کشور دست به احتکار زده اند و تا کنون در مرکز استان ۱۳ انبار شناسایی شده اند که تیم های متولی وارد عمل شده و چندین انبار و خودرو احتکاری ضبط و کشف شده اند .

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :