مدیرکل ثبت اسناد و املاک کرمان،  با بیان این که در سال ۹۶ بیش از ۲۳ هزار و ۹۶۹ مورد ازدواج به ثبت رسیده است ؛ گفت : این تعداد در مقایسه با سال ۹۵ ، ۶ درصد کاهش داشته است .

 

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ رضا طالبی زاده مدیرکل ثبت و  اسناد استان کرمان در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: قوه قضائیه مجموعه ای از چندین سازمان از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک می باشد که از جایگاه و اهمیت والایی برخوردار است.

 

وی گفت: همه مردم با خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک آشنایی کامل دارند.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه کارهای سازمان ثبت اسناد و املاک دیگر به صورت سنتی انجام نمی شود، افزود: امروز این سازمان کلیه کارهای ثبتی خود را به صورت نوین و الکترونیکی به مردم خدمات می دهد.

 

طالبی زاده ادامه داد: از  ۲۴۳ میلیون اراضی ملکی در کل کشور ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار تثبیت شده است.

 

وی با بیان اینکه ۱۷ میلیون اراضی دولتی در استان کرمان داریم، بیان کرد: از این تعداد بیش از ۱۵۰ میلیون هکتار جانمایی شده است.

 

طالبی زاده با اشاره به اینکه باید مردم را به سمت تثبیت املاک تشویق کرد، اذعان داشت: بیش از ۴۵ درصد پرونده های دادگستری مربوط به زمین و مسکن می باشد .

 

وی تصریح کرد: ۱۳ ایستگاه ماهواره ای به فاصله یکصد کیلومتر در استان کرمان راه اندازی شده که “شبکه یکپارچه مالکیت” نام دارد که در کل کشور هم به همین صورت است.

 

طالبی زاده بیان کرد: اگر تمامی املاک تثبیت شود دیگر مشکلی مثل زلزله بم پیش نخواهد آمد که هنوز مردم آنجا درگیر مشکلات ملکی هستند.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، اسکن و آرشیو پرونده های ثبتی را از دیگر فعالیت های این سازمان برشمرد و گفت: پاسخگویی به مراجعه کنندگان خیلی سریع و در وقت و به صورت الکترونیکی انجام و دیگر گردش به صورت فیزیکی صورت نمی پذیرد.

 

وی افزود: از ۲۱ حوزه ثبتی موجود در استان کرمان مابقی نیز تا انتهای سال جاری تکمیل خواهد شد.

 

طالبی زاده ادامه داد : سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان در سه سال متوالی در تثبیت اراضی ملی و دولتی رتبه اول کشوری را کسب نموده است .

 

وی با  اشاره به این که در سال گذشته برای تثبیت پلاک های اصلی داخل شهر کرمان مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان ثبت شده است  ؛ توضیح داد : در سطح استان کرمان ۲۲۶ دفترخانه  اسناد رسمی و ۳۸ دفترخانه  طلاق و ۱۲۰ دفترخانه ازدواج  وجود دارد که مراجعات متعددی دارند .

 

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان افزود : در سال ۹۵ تعداد ۹۹ مورد تخلف از سوی سردفتران داشته ایم که به دلیل ایجاد دفاتر الکترونیکی در سال ۹۶ به ۵۰ مورد کاهش یافته است .

 

طالبی زاده بیان کرد: خوشبختانه ۵۰ درصد جعل اسناد در ادارات کاهش یافته و تنها افزایش  جعل  در وسایل خودرویی وجود داشته است.

 

وی تشریح کرد : در سال ۹۶ تعداد ۶۳۴ هزار سند تنظیم و ۷۹ هزار برگ سند کاداستر صادر شده است .

 

طالبی زاده با بیان اینکه در سال جاری ۳۸۲ هزار و ۶۶۰ سند مورد باززسی قرار گرفته ا ست ، خاطرنشان کرد: سالانه ۵۷۸ مورد بازرسی  از تمامی دفاتر ازدواج و طلاق صورت می گیرد.

 

وی با بیان این که در سال ۹۶ بیش از ۲۳ هزار و ۹۶۹ مورد ازدواج به ثبت رسیده است ؛ گفت : این تعداد در مقایسه با سال ۹۵ ، ۶ درصد کاهش داشته است .

 

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان بیان کرد : ادارات دادگستری این سازمان همانند یک دادگستری کوچک عمل می کنند و با تصویب قانون برنامه ما با افزایش زیاد پرونده ها مواجه شده ایم .

 

طالبی زاده اضافه کرد : در سال ۹۵ تعداد ۵۵۰ فقره پرونده در سازمان داشته ایم که این تعداد در سال ۹۶ به ۱۳۹۰ پرونده افزایش یافته است و در کل ما ۱۴۰ درصد افزایش پرونده داشته ایم .

 

وی با اشاره به اینکه در وصول مطالبات بانکها توفیقات خوبی داشته ایم ، بیان داشت: در سال ۹۵ ، ۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و در سال  ۹۶ به ۱۰۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده که ۶۶ درصد رشد داشته است.

 

وی به ثبت موسسات تجاری و غیر تجاری اشاره کرد و  ابراز داشت : کل پرونده هایی که دراستان کرمان از ابتدای ثبت تا کنون تشکیل شده  ۳۹ هزار و ۷۰۴ پرونده تجاری و غیرتجاری به ثبت رسیده که تعداد ۱۱۹۵ ثبت آن مربوط به سال ۹۶ می باشد .

 

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در پایان با بیان اینکه در استان کرمان ۴۷۴۲ مورد ازدواج و ۱۴۵۴ مورد طلاق صورت گرفته است خاطرنشان کرد : بیشترین ازدواج ها در شهرستان های کهنوج ، جیرفت، سیرجان ، رفسنجان و بیشترین طلاق ها در شهرستان های کرمان ،سیرجان، رفسنجان و جیرفت بوده و همچنین آمار طلاق در شهرستان های فهرج ، ریگان و انار  صفر اعلام شده است.

 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :