مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان گفت : سالانه  حدود ۷ درصد کاهش مسافر (اتوبوسی)در کشور  داریم که این مهم در استان کرمان نیز حدود ۵ تا ۷ درصد است و این وضعیت مناسبی نیست، لذا باید از ظرفیت توریست‌ها برای رفع این مشکل استفاده کنیم.
به گزارش کرمان۱۴۰۰ ، “خداداد مقبلی” در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات سال جاری این اداره کل گفت: علی رغم افزایش تلاش های دستگاه های مربوطه اما متاسفانه روند تلفات جاده ای استان از ابتدای سال جاری تا آبان ماه سال جاری روندی افزایش داشته است.
وی از روند کاهشی تلفات تصادفات استان از آذرماه سال جاری تاکنون خبر داد و بیان کرد: اقدامات فرهنگی یکی از دلایل کاهش روند وقوع تصادفات است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان رتبه استان کرمان در طول بزرگراه‌ها در کشور را با داشتن یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر، راه اصلی سوم عنوان کرد و ادامه داد: ۵۶ کیلومتر طول آزاد راه‌ها، ۳ هزار و ۱۳۴ کیلومتر طول راه‌های اصلی و فرعی و ۴ هزار و ۴۲۸ کیلومتر طول راه روستای آسفالته استان کرمان است که در مجموع ۹ هزار و ۳۰۰ کیلومتر راه های آسفالته استان وجود دارد.
وی طول گردنه‌های برف‌گیر استان را ۹۲۷ کیلومتر ذکر کرد و افزود: ۲۴۰ کیلومتر روکش آسفالت، ۲۱۳ هزار کیلومتر درز گیری، ۱۳۱ هزار متر مربع لکه گیری، ۲۴۰ کیلومتر ماسه آسفالت، ۳۸ هزار کیلومتر تیغ زنی راه های روستایی، تنظیم بستر مسیل‌ها و رودخانه‌ها، آشیانه ماشین‌آلات، ترانشه برداری ۱۸ هزار متر مربع از جمله اقدامات این اداره کل در راستای ایمن‌سازی جاده‌ها صورت داده است.
مقبلی بیان کرد: ۶۰ درصد تصادفات استان مربوط به واژگونی خودروها است که برای کاهش این نوع تصادفات اقدام به کاهش شیب شیروانی جاده ها کرده‌ایم که در این راستا تاکنون ۴۰۰ کیلومتر شیب شیروانی جاده‌های استان را کاهش داده‌ایم.
وی با بیان این مطلب که ۱۱۵ نقطه پر حادثه در سطح استان شناسایی شده است که از سال گذشته تاکنون ۳۹ نقطه اصلاح شده است، تصریح کرد: در سال جاری ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط‌کشی جاده‌های استان انجام داده‌ایم که ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه اجرای آن بوده است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اعلام این خبر که ۲۷ میلیارد تومان از ابتدای سال جاری تاکنون هزینه‌های ایمن‌سازی جاده‌های استان شده است، اظهار کرد:  اجرای ۱۴۰ سرعتکاه آسفالته در تقاطع های فرعی به اصلی، احداث ۱۴ استراحتگاه موقت برای رفع خواب‌آلودگی و استراحت رانندگان از دیگر اقدامات این اداره کل راهداری است، شایان ذکر است که در سطح استان ۲۵ مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در گذشته احداث شده است.
وی با اشاره به اینکه ۶۰ دستگاه برج نوری در سطح جاده‌های استان نصب شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه حمل و نقل ریلی و دریایی ارزان‌ترین و ایمن‌ترین حمل و نقل است اما متاسفانه در کشور ما به حمل نقل ریلی توجه لازم نشده است و شبکه ریلی کشور گسترده نیست.
مقبلی از تجهیز پلیس راه‌های استان خبر داد و مطرح کرد: ۳۰ دستگاه سامانه کنترل سرعت تا سال گذشته در سطح استان داشته‌ایم که امیدواریم تا اردیبهشت ماه سال آینده ۱۳۰ دوربین کنترل سرعت دیگر در سطح استان نصب شود.
وی بر لزوم فرهنگسازی در بین دانش‌آموزان تاکید کرد و ادامه داد: در سال جاری به دانش آموزان ۶۰ مدرسه آموزش فرهنگ ترافیک داده‌ایم، همچنین کلاه ایمنی و حمایل به راکبان موتور سیکلت داده می‌شود، ضمن آنکه آموزش‌‌های لازم را نیز به آنها داده می‌شود.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با بیان این مطلب که ۲۹ مجتمع خدمات رفاهی در حال بهره‌برداری در سطح استان داریم، به پیش فروش بلیط های سفرهای نوروزی در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: از ۱۵ بهمن‌ماه سال جاری فروش بلیط سفرهای نوروزی توسط شرکت‌های مسافری به صورت اینترنتی و حضوری آغاز شد، که در این راستا هیچ گونه افزایش قیمتی را نداشته‌ایم.
وی تعداد اتوبوس‌های برون شهری استان کرمان را ۵۰۹ دستگاه عنوان کرد و گفت: ۱۰ هزار بروشور اطلاعات سفر تهیه و در زمان آغاز طرح به مسافران ارایه خواهیم داد.
مقبلی با بیان اینکه ۸۱ شرکت مسافربری با ۴  هزار ۳۹۷ راننده بخش مسافری زمینی استان کرمان را برعهده دارند بیان کرد: سالانه  حدود ۷ درصد کاهش مسافر (اتوبوسی)در کشور  داریم که این مهم در استان کرمان نیز حدود ۵ تا ۷ درصد است و این وضعیت مناسبی نیست، لذا باید از ظرفیت توریست‌ها برای رفع این مشکل استفاده کنیم.

وی با بیان این مطلب که با رانندگان متخلف برخورد می‌کنیم، عنوان کرد: شیراز، هرمزگان، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین سهم سفرهای استان را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید :