با توجه به محدودیت های منابع آبی در استان کرمان کشاورزان کرمانی سال هاست که از کشت زعفران در استان به خوبی استقبال کرده اند و با کشت این محصول توانسته اند درآمد و اشتغال زایی ایجاد کنند .

 

 

 

 

 

 

به گزارش کرمان۱۴۰۰ ؛ با توجه به محدودیت های منابع آبی در استان کرمان کشاورزان کرمانی سال هاست که از کشت زعفران در استان به خوبی استقبال کرده اند و با کشت این محصول توانسته اند درآمد و اشتغال زایی ایجاد کنند .

 

 

 

مشکل کم آبی در استان و نیاز به بازنگری الگوی کشت موجب شد تا محصولاتی با مصرف آب کمتر در استان ترویج داده شوند بنابراین کشت زعفران به دلیل نیاز کمتر به آب و مناسب بودن آب و هوای انجام شد .

 

 

 

در استان کرمان شهرستان های زرند ، راور ، رابر ، شهربابک ، بردسیر ، بافت ، سیرجان ، بم ، رفسنجان و کرمان مستعد کشت زعفران هستند و شهرستان های زرند ، کوهبنان و بافت دارای رتبه اول تا سوم به لحاظ بیشترین میزان سطح کشت این محصول را دارند .

 

 

 

زعفران گیاهی است چند ساله با نیاز آبی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متر مکعب در سال و در مناطقی که پاییز و زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارند به خوبی رشد می کند.

 

 

 

مهدی لطفعلی زاده مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گفت : استان کرمان رتبه هفتم در سطح کشور با توجه به میزان رتبه استان در کشت محصول زعفران را به خود اختصاص داده است که این سطح ۸۱۹ هکتار به صورت بارور و ۱۸۸ هکتار غیر بارور که جمعا در استان کرمان ۱۰۰۷ هکتار می باشد و از این میزان حدود ۴۲۰۰ کیلوگرم محصول به دست می آید.

 

 

 

وی خاطر نشان کرد : اشتغالزایی هر هکتار کشت زعفران حدود ۲۷۰ نفر روز طی یک دوره کشت برآورد شده است و هزینه مورد نیاز یک هکتار ۳۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

 

 

 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :