این روزها همراه با گرم شدن هوا بازار اجاره بها و مسکن هم حرارت خودش را به تن مستاجران و جوانان تازه مزدوج شده شهرمان می زند که این حرارت سوزناک صدایشان را درآورده است .

 

 

 

به گزارش  کرمان۱۴۰۰ به نقل از شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان ؛ یکی از معضلات عمده امروز جوانان مشکل تهیه مسکن است که آن ها را به سمت اجاره بها و اجاره نشینی برده است افرادی که درآمد آنچنانی ندارند برای تهیه مسکن یا کمک و تسهیلات دولتی هم مسیر را برای آن ها هموار نکرده قطعا دچار مشکلاتی در این زمینه می شوند و این جوان تازه مزدوج شده باید با درآمد ابتدایی زندگی خود امرار معاش کند که بخش عمده این هزینه های معیشتی تعلق می گیرد به بهای مسکن و اگر این بهای مسکن مدیریت شده نباشد و بر اساس نیاز و درآمد جوانان تدوین و قیمت گذاری نشود بهای آن می شود گرفتن آرامش و آسایش جوانان و به تبع بروز مشکلات و معضلات در زندگی که در نهایت بخشی از تبعات این مشکلات گریبانگیر جامعه و دولت می شوند و شور و نشاط را از جامعه می برد.

 

 

مسکن این روزها با تلاطم ها و صعود و فرود خاصی روبرو است که مناطق زیادی را درگیر خود کرده در شهر کرمان هم این افزایش قیمت برای همگان ملموس است با یک بازدید کوتاه ازمشاوران املاک می توان به قصه پر غصه جوانان پی برد به دنبال این افزایش قیمت پای درد و دل خانواده ایی نشستیم که این روزا درگیر این مشکل هستند.

 

 

زن و مردی میانسال در گفتگو با خبرنگار ما بیان کردند: سال های زیادی است که به دلایلی مستاجرند و با حقوق کارمندی پرداخت اجاره بها می کردند مدعی بودند چند سالی است که سنگینی اجاره بها مشقت زیادی برای آن ها ایجاد کرده است که کیفیت زندگی آن ها را کاهش داده و بسیار مضطرب و نگران بودند از افزایش اجاره بهای مسکن در این روزها که به گفته خودشان دیگر توان پرداخت مبالغ تعین شده را ندارند و مدعی بودند خیلی از قیمت گذاری ها سلیقه ای می باشد و موجر بر اساس نیاز خودش تعین قیمت می کند و مستاجر هم بنا به اجبار اقدام به تقاضا می کند که این را دور از انصاف و عدم مدیریت می دانستند.

 

 

با مرد جوانی باب گفتگو را باز کردیم که بسیار نا امید و مضطرب بود و بیان کرد: سه سال است که متاهل شده و در این مدت کوتاه برای تهیه مسکن مشقت فراوانی تحمل کرده بود از اندک پس انداز اول زندگی اش گفت که با تورم امروز دیگر پاسخگوی رفع نیازش نبود مقدار ناچیزی بود برای تهیه مسکن، و از حقوق اداره کارش گفت که کفاف خرج و مخارج زندگی اش را هم نمی داد چه برسد به این اجاره های سنگین.

 

 

زوج جوان دیگری اظهار داشتند: شاخص تعیین قیمت اجاره بها در کشور باید بر اساس قیمت مسکن باشد در واقع اجاره بها باید با رشد قیمت مسکن، افزایش و با کاهش قیمت مسکن، کاهش ‌یابد اما چند سالی است که قیمت مسکن در ثبات مانده و قیمت اجاره بها رو به افزایش و این افزایش اجاره تحت تاثیر سود بانکی، نرخ تورم، بحث تامین معاش موجرین و… می باشد که باعث به هم خوردن این توازن شده و اثر منفی آن در زندگی ما جوانان نمود می کند جوانی که ابتدای زندگی اش باید با شادمانی و انرژی مثبت آغاز شود تا آینده اش را بسازد از همین ابتدا باید با مشکل گرانی مسکن نبود منزل مناسب دست و پنجه نرم کند که دیگر انرژی برای او نمی ماند.

 

 

این زوج جوان در پایان گفتگو بیان کردند: برای تهیه مسکن درخواست وام داده اند و به گفته خودشان زین پس دغدغه پرداخت قسط هم باید در کنار اجاره بها داشته باشیم  و مدعی بودند برای تهیه یک مسکن ۸۰ متری مجبورند که ۲۵ میلیون رهن با مقداری اجاره بها پرداخت کنند که این شرایط را برای آن ها بسیار سخت می کرد.

 

 

شهریاری رئیس صنف بنگاه داران و مشاوران املاک کرمان در گفتگو خبرنگار ما ؛ در خصوص میزان اجاره بها در نقاط مختلف شهر کرمان بیان کرد:اجاره بها در مناطق گوناگون شهری قیمت های متفاوتی دارد که فاکتورها و شاخصه های معینی دارد که یکی از آن ها  امکانات ساختمان می باشد و بین هر متر مربع ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

 

 

رئیس صنف بنگاه داران و مشاوران املاک کرمان از میزان افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته گفت و بیان داشت: اوایل خرداد ماه تا پایان شهریور فصل اصلی جابه‌جایی مستاجرین و نقل و انتقالات اجاره‌نشینی است و به دنبال همین تقاضا قراردادهای اجاره حدود ۵ تا ۱۰ درصد طبق روال معمول افزایش یافته است.

 

 

رئیس صنف بنگاه داران و مشاوران املاک اظهار داشت: عوامل مختلفی بر میزان اجاره بها تاثیر دارد که مهمترین آن تورم موجود در سطح جامعه است که این تورم با افزایش قیمت کالاهای مصرفی خودش را نشان می دهد  و به دنبال این افزایش قیمت افزایش اجاره بها توجیه می شود و یکی دیگر از عوامل آن می توان به عرضه و تقاضا اشاره کرد.

 

 

شهریاری تصریح کرد:رکود در بخش مسکن یکی ازعوامل افزایش اجاره بها است و عدم تولید مسکن در چند سال گذشته همچنین افزایش تقاضا مشتریان باعث بالا رفتن اجاره بها گردیده است.

 

 

وی افزود: تعیین اجاره بها منازل مسکونی در سطح شهر به عوامل مختلفی مانند قدمت بنا، محدوده شهری و منطقه ای، امکانات منزل مسکونی، دسترسی به مراکز خرید وهمچنین نقشه ساختمان بستگی دارد که  می تواند درتعیین مبلغ اجاره بها تاثیر داشته باشد مستاجرین باید بر اساس نیاز و اولویت های خود اقدام کنند.

 

 

رئیس صنف بنگاه داران و مشاوران املاک در پاسخ به سوال خبرنگار که چه میزان از منازل شهر کرمان خالی از سکنه می باشد اظهار بی اطلاعی کرد و پاسخ داد که مراجع ذیربط باید در این مورد اعلام نظر کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :